DrupalGap – komunikacja aplikacji mobilnej z www

 In Bez kategorii

Czym jest Drupalgap?

Z oficjalnej dokumentacji Drupalgapa możemy się dowiedzieć, że jest to open-source’owe narzędzie deweloperskie dla systemu CMS Drupala, które pozwoli nam w łatwy sposób zbudować wieloplatformową aplikacje mobilną komunikującą się z serwisem www. Projekt ten wykorzystuje framework Cordova do budowania aplikacji mobilnej z wykorzystaniem html, css i javascript na wszystkie platformy na raz.

Kolejną technologią użytą w Drupalgapie jest jQuery mobile, ta z kolei jest front-endowym frameworkiem, który dostarcza nam interfejs aplikacji. Drupalgap niestety nie pozwala na użycie innych frameworków UI, takich jak Onsen UI czy bardzo popularnego, opartego o Angulara  -Ionica. To z kolei rodzi potrzebę nauczenia się jeszcze jednej biblioteki -JQuery.

getting-started-with-drupalgap-8-1024

Trzeba przyznać, że Drupalgap narzuca dużo technologii do przyswojenia, co może zrazić deweloperów, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z hybrydowymi aplikacjami mobilnymi.

Mimo to jest nieocenionym projektem, który wciąż się rozwija (Jak twierdzi twórca, kolejna wersja, nad którą pracuje pozwoli na swobodę wyboru frameworku frontendowego -http://www.tylerfrankenstein.com).


Struktura Drupalgapa

Drupalgap zawiera trzy główne komponenty:

 1. Moduł Drupalgap: Moduł ten pozwala skonfigurować bezpieczne i niezawodne połączenie między aplikacją www a mobilną. Komunikuje się on z modułami Drupala za pomocą JSON.
 2. DrupalGap mobile app development kit: pozwala na zbudowanie wieloplatformowej aplikacji przy użyciu jQuery Mobile i PhonGapa.
 3. DrupalGap web app development kit: dzieki temu komponentowi możemy również stworzyć aplkacje webową, która będzie się komunikowała z CMS’em Drupala.

Wykorzystuje znane z Drupala pojęcia takie jak:

 • Themes
 • Regions
 • Blocks
 • Menus
 • Pages

sposoby na dostosowanie aplikacji do naszych potrzeb:

 • Modules
 • Hooks
 • Themes
 • Templates

oraz moduły do komunikacji z Drupalem:

 • Services
 • Views Datasource

Buchowski DrupalGap- komunikacja aplikacji mobilnej z www

Bloki w aplikacji mobilnej Drupalgap:

Deklaracja widoków aplikacji mobilnej:
Implementacja widoku  “about_page”:
Struktura ta może nieco zniechęcać i wydawać się bardzo skomplikowana, gdy jednak uda nam się przejść przykładowy tutorial (http://drupalgap.org/node/300), dostrzec można jak potężnym narzędziem są obie technologie w zestawieniu.


Zalety i wady Drupalgapa

Najczęściej budowę aplikacji mobilnej rozpoczynamy od podstawowych funkcjonalności takich jak logowanie i rejestracja użytkownika. Drupalgap pozwala nam krok ten całkowicie ominąć wdrażając wszystko za nas. Możemy być pewni, że procedury uwierzytelniania i tworzenia użytkownika będą wyglądać identycznie jak w serwisie www Drupala oraz, że program będzie komunikować się z tą samą bazą danych.
Treści widoków aplikacji, dzięki modułowi Services również nie będą się różnić, a operacje CRUD implikować będą zmiany po obu stronach.

Drupalgap sam zadba o odpowiednie komunikaty pojawiające się gdy zabraknie połączenia z internetem lub dane logowania będą niepoprawne.
Zaoferuje również gotowy szablon aplikacji zawierający menu, nagłówek i stopkę.
Do zalet należy dodać również bardzo dobrze napisaną dokumentację i elastyczne api, które w żaden sposób nas nie ograniczy.

screenapki

 

Zniechęcić natomiast może wcześniej wspomniany interfejs użytkownika -jQuery mobile, którego nie da się zastąpić żadnym innym nie dokonując inwazyjnych zmian w sdk Drupalgapa.

Ze względu na małą popularność narzędzia zauważyć można braki w wsparciu technicznym, co może nastręczać trudności w znalezieniu rozwiązania problemu (najczęściej autorem rozwiązania jest sam autor projektu).


Podsumowanie

Drupalgap jest projektem skierowanym do specyficznej grupy odbiorców. Wszystko jednak zapowiada się, że uda mu się z niej wyjść.

Cała idea projektu jest właściwie zawarta w jego nazwie. Narzędzie te ma zniwelować różnice ,lukę (z ang. Gap) między aplikacją www (Drupal) a mobilną.

Drupalgap nie tylko realizuje swoje założenie, ale i daje użytkownikowi znacznie więcej.

Oprócz tego ,że udostępnia nam gotowy szablon aplikacji, który łatwo dostosować do własnych potrzeb, narzuca dobre nawyki programistyczne, o których łatwo można zapomnieć programując w Java script. Kod ma logicznie ułożoną strukturę i po krótkiej analizie łatwo wywnioskować za co odpowiadają konkretne bloki.

Praca z Drupalgapem okazała się przyjemnością i co najważniejsze w żaden sposób mnie nie ograniczała. W każdej chwili mogłem odejść od schematów Drupalgapa i korzystać z api jQuery mobile, nigdy nie trafiłem na sytuacje bez wyjścia. Dodatkowo nauczyłem się podstaw systemu CMS Drupala bez zaglądania w jego dokumentacje.

Mam nadzieje, że będę miał jeszcze wiele okazji, aby skorzystać z tego świetnego narzędzia i czekam z niecierpliwością na kolejną wersje projektu.

 

Źródła :

http://drupalgap.org,

http://drupalmodules.com/module/drupalgap,

http://tylerfrankenstein.com

Recommended Posts